Z życia parafii - relacje - wcześniejsze


Drożdżówka, herbata i życzliwe serce

Przyjęcie pielgrzymów z Bielska-Białej do Łagiewnik – 2 maja 2017 r.

Po raz piąty odbyła się w tym roku piesza pielgrzymka diecezji bielsko-żywieckiej do krakowskich Łagiewnik. Tradycyjnie pielgrzymi szli w długi majowy weekend: wyruszyli z Bielska 30 kwietnia, by 3 maja dotrzeć do łagiewnickich sanktuariów św. Jana Pawła II i Miłosierdzia Bożego. W wędrówce pątniczym szlakiem liczącym około 90 km udział wzięło ponad 1800 osób podzielonych na 7 grup. Trasa pielgrzymki prowadziła przez Kęty, Malec, Witkowice, Nidek, Wieprz, Tomice, Wysoką, Radziszów, Świątniki Górne i Mogilany do Krakowa.

W trzecim dniu wędrówki 6 grup po pierwszym odcinku marszu miało postój w Przytkowicach. Podobnie jak w ubiegłych latach parafianie z Przytkowic postarali się o herbatę i drożdżówkę dla pielgrzymów. Przygotowania do ich przyjęcia rozpoczęły się sporo wcześniej, a włączyli się w nie członkowie Rady Duszpasterskiej i strażacy. Zamówiono dwie kuchnie polowe (do gotowania wody), stoły i namioty, drożdżówki. Zakupiono także potrzebne artykuły spożywcze i gospodarcze (herbata, kawa, kubki itp.) W przyjęcie pielgrzymów włączyła się szkoła oraz młodzież ze Szkolnego Koła „Caritas”.

Nadszedł wtorek 2 maja. Pogoda w tych dniach była niezbyt sprzyjająca i przyjmujący słali modlitwy do nieba: „żeby tylko nie padało…” Rano było pochmurnie, ale nie padało. O godz. 9 w kościele chwila wspólnej modlitwy osób pomagających w przyjęciu pielgrzymów, a potem ostatnia przygotowania. Już wcześniej na parkingu rozstawione zostały stoły i namioty, a w kuchniach rozpalono ogień. Młodzież pakowała przywiezione drożdżówki do foliówek, przygotowywała także stanowiska z herbatą i kawą.

Około godz. 10 jako pierwsza przyszła grupa św. Jana Pawła II. Na ich powitanie zabrzmiały dzwony. Pielgrzymi weszli do kościoła, gdzie pomodlili się i zostali przywitani przez ks. proboszcza. Potem przeszli na parking, gdzie częstowali się drożdżówkami i napojami. Mogli też wejść do szkoły, aby tam odpocząć. Kolejno przychodziły następne grupy: św. Maksymiliana, św. Matki Teresy, św. s. Faustyny, św. Br. Alberta i bł. ks. Sopoćko. Ludzi było bardzo dużo (przybyło w sumie ok. 1600 osób) – strażacy zadbali o bezpieczeństwo na drodze.

Po postoju, poczęstunku i odpoczynku grupy kolejno formowały się do wyjścia. I tu miało miejsce to, co zrodziło się spontanicznie podczas wcześniejszych pielgrzymek: przyjmujący (zwłaszcza młodzież) ustawili się w szeregu, a pielgrzymi przechodząc „przybijali piątkę”. Towarzyszyło temu słowo „dziękujemy!” Patrząc w oczy odchodzących i słysząc to słowo można było poczuć, że warto było podjąć trud przyjęcia wędrowców.

Około godz. 12 odeszła ostatnia grupa. Potem porządki, które przebiegły szybko i sprawnie, i dzieło przyjmowania się zakończyło. Wkrótce potem zaczął padać deszcz…

Słowa wdzięczności należą się wszystkim, którzy pomogli w przyjęciu pielgrzymów.


Młodzi przytkowianie w Łagiewnikach – 1 maja 2017 r.

Młodzież przytkowickiej parafii przygotowująca się do bierzmowania pielgrzymuje do łagiewnickich sanktuariów. Uczniowie klas III gimnazjum byli tam 11 listopada ubiegłego roku. Młodzież z klas I szkół ponadgimnazjalnych pojechała w poniedziałek 1 maja. Opiekunem pielgrzymki był ks. proboszcz, a uczestniczyła w niej także grupa rodziców. Dzień był ładny, ale przed południem chłodny (dokuczał wiatr).

Autobus z pielgrzymami wyruszył sprzed kościoła o godz. 8. Droga była pusta, więc już po pół godzinie autobus dojechał na parking przy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Pielgrzymi poszli w stronę kaplicy klasztornej, w której jest obraz Jezusa Miłosiernego i relikwie św. Faustyny. Po drodze ks. proboszcz opowiedział historię klasztoru i sanktuarium, a także przedstawił obiekty, które tam są.

Głównym punktem programu pielgrzymki była Msza święta w kaplicy klasztornej o godz. 9:30. W wygłoszonym kazaniu ks. proboszcz mówił o potrzebie zbudowania osobistej relacji z Panem Jezusem. Świadectwo takiej głębokiej więzi przekazała siostra Faustyna. Po Mszy świętej i ucałowaniu relikwii św. Faustyny uczestnicy opuścili kaplicę.

O godz. 11:30 pielgrzymi wyruszyli pieszo sprzed bazyliki w stronę sanktuarium św. Jana Pawła II (jest to ok. 15 minut marszu). Po przybyciu tam weszli do górnego kościoła. Zatrzymali się najpierw przy gablocie, w której jest sutanna papieża Jana Pawła II z dnia zamachu – 13 maja 1981 r. Sutanna nie była czyszczona, są na niej plamy krwi świętego. Pielgrzymi obejrzeli następnie niezwykły wystrój świątyni – mozaiki na ścianach przedstawiające głównie sceny biblijne, ale nawiązujące także do osoby św. Jana Pawła II i do historii Polski.

Następnym punktem programu była wystawa poświęcona Całunowi Turyńskiemu, gdzie jest jego wierna kopia. Przewodnik wystawy opowiedział młodzieży o wynikach badań nad Całunem, który – wszystko na to wskazuje – jest całunem Jezusa. Całun mówi bardzo dokładnie o szczegółach męki, a największą zagadką jest, jak powstał wizerunek na nim.

Z wystawy pielgrzymi przeszli do dolnej części świątyni – kościoła relikwii. Tu pomodlili się wspólnie przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II i ucałowali jego relikwie. To już był ostatni punkt programu pobytu w Łagiewnikach. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie i wyjazd do Przytkowic, gdzie pielgrzymi – pełni wrażeń – dotarli wczesnym popołudniem.


Droga Krzyżowa ulicami parafii – 8 kwietnia 2017 r.

Wielki Post to czas szczególnego rozważania męki Jezusa. Czyni się to zwłaszcza podczas nabożeństw Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej. To drugie odprawiane jest nie tylko w kościołach, ale także na ulicach miast i wiosek. Również w Przytkowicach odbywa się Droga Krzyżowa ulicami wioski. Tradycyjnie ma ona miejsce w sobotę przed Niedzielą Palmową po południu. W tym roku było to 8 kwietnia. Trasa jest stała – od centrum wsi do kapliczki na Resztówce.

Przed godz. 16 uczestnicy nabożeństwa zgromadzili się na placyku przy skrzyżowaniu dróg na Skawinę, Kalwarię i Paszkówkę. Przyszli starsi i młodsi parafianie. Ks. proboszcz wprowadził w modlitwę, po czym była pierwsza stacja Drogi. Następnie wyruszono w drogę: na przedzie ministranci i księża, za nimi niesiony duży krzyż, potem wierni. Krzyż nieśli kolejno księża i ministranci, młodsi i starsi strażacy, młodzież przygotowująca się do bierzmowania wraz z rodzicami, mężczyźni i kobiety. Rozważanie przy każdej stacji składało się z dwóch części: pierwszą był odpowiedni fragment Ewangelii czytany przez osobę z Rady Duszpasterskiej, drugą refleksja nad tym, jak naśladować Jezusa czytana przez ks. Jana. Modlitwę dopełniały śpiewy przy każdej stacji i pieśni pasyjne – pomocą były przygotowane teksty.

Uczestnicy Drogi przeszli obok remizy, szkoły, kościoła i cmentarza, by dojść do kapliczki na Resztówce. Tam odprawiono trzy ostatnie stacje. Na zakończenie ks. proboszcz podziękował uczestnikom za obecność i udzielił błogosławieństwa. Modlitwę jak co roku zakończył śpiew pieśni „Dobranoc, Głowo święta”.

Nabożeństwu sprzyjała pogoda – było dość ciepło, i choć z nieba spadło kilka kropel, to deszczu nie było. O bezpieczeństwo uczestników tradycyjnie zatroszczyli się strażacy.

Wielkopostne odprawianie Drogi Krzyżowej ulicami wioski już na dobre wpisało się w życie przytkowickiej parafii.


Wielkopostne rekolekcje 2 - 5 kwietnia 2017 r.

Tegoroczne wielkopostne rekolekcje przytkowickiej parafii odbyły się w dniach 2 - 5 kwietnia. Prowadził je bernardyn o. Juliusz Chłanda. Hasłem rekolekcji były słowa: „Słowo jest darem. Druga osoba jest darem”.


Świąteczne spotkanie seniorów – 31 stycznia 2017 r.

W okresie Bożego Narodzenia organizuje się świąteczne spotkania różnych grup i wspólnot. W wielu miejscowościach czy parafiach odbywają się tego typu spotkania osób starszych. Takie świąteczne spotkanie seniorów postanowiono zorganizować także w Przytkowicach. W jego organizację zaangażowali się zespół regionalny „Sami Swoi”, strażacy, szkoła z dyrekcją i kuchnią, młodzież ze scholi i ze Szkolnego Koła Caritas, pani katechetka, pan sołtys, chętni parafianie oraz parafia z ks. Janem i ks. proboszczem, który koordynował całość przygotowań. Parafianie zostali poproszeni o zgłaszanie osób starszych pragnących wziąć udział w spotkaniu.

Spotkanie odbyło się we wtorek 31 stycznia i miało dwie części. Pierwsza z nich była w kościele. Była to Msza święta o godz. 10, którą odprawił ks. proboszcz. W kazaniu ks. proboszcz mówił o radości płynącej z Bożego Narodzenia oraz o potrzebie dzielenia się radością z innymi. Seniorzy mieli okazję obejrzeć piękną, bardzo rozbudowaną przytkowicką szopkę.

Po Mszy uczestnicy spotkania przeszli do szkoły – strażacy pomagali tym, którzy potrzebowali pomocy na zaśnieżonej drodze. W szkole było przygotowane miejsce spotkania ze stołami, a na nich ciasta upieczone przez parafian. Po zajęciu miejsc był czas na zjedzenie ciast, wypicie kawy i herbaty (którą roznosiła młodzież) i rozmowę.

Gdy obecni już się posilili, rozpoczęło się śpiewanie kolęd. Najpierw kilka nowszych kolęd zaśpiewała schola „Do-mi-sol”. Potem śpiewał zespół „Sami Swoi”, a następnie było wspólne kolędowanie wszystkich obecnych. Między kolędami znalazła się też znana piosenka „Upływa szybko życie”. Na koniec ks. proboszcz podziękował za przygotowanie spotkania i za obecność na nim, a uczestnicy postanowili za rok zorganizować następne spotkanie.

W spotkaniu uczestniczyły razem 52 osoby – od starszych do młodzieży. Obecni dobrze się na nim czuli i powszechna była opinia, że warto było je zorganizować. Organizacja takich spotkań wejdzie na stałe do przytkowickiego kalendarza.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone parafiaprzytkowice.pl Odwiedziło nas już 220545 osób. (Unikalne dzienne wejścia od 2012-07-01)