Z życia parafii - relacje - nowsze


Orszak Trzech Króli – 6 stycznia 2018 r.

W uroczystość Objawienia Pańskiego, w sobotę 6 stycznia br. po raz trzeci przez Przytkowice przeszedł Orszak Trzech Króli. Jego uczestnicy zebrali się przed godz. 10:45 przy remizie OSP. Był zespół regionalny „Sami Swoi” z trzema królami, muzykanci, strażacy, harcerze. Były dzieci, w których strojach były elementy czerwone, niebieskie lub zielone stosownie do 3 kontynentów: Europy, Azji i Afryki. Obowiązkowym elementem była korona na głowie. Dzieciom towarzyszyli rodzice i dziadkowie. W przeciwieństwie do orszaku sprzed roku, kiedy był silny mróz pogoda w tym roku była bardzo sprzyjająca.

Dzieci ustawiły się przy tabliczkach z nazwami swojego kontynentu. Ks. proboszcz powitał obecnych i wprowadził w wydarzenie, po czym wyruszono w stronę kościoła. Na przedzie szła gwiazda, za nią królowie w towarzystwie „Samych Swoich” i kapeli, harcerze, następnie dzieci z dorosłymi – kolejno Europa, Azja i Afryka. W drodze śpiewano kolędy, a pierwszą z nich było „Mędrcy świata”.

Po wejściu do kościoła dzieci ustawiły się kontynentami przed ołtarzem. Królowie Kacper, Melchior i Baltazar przy żłóbku wypowiedzieli słowa hołdu dla Dzieciątka Jezus i złożyli swoje dary: złoto, kadzidło i mirrę. Następnie rozpoczęła się Msza święta odprawiana przez ks. Jarosława. W dialogowanym z dziećmi kazaniu ks. proboszcz przybliżył najpierw okoliczności pokłonu. Następnie podkreślił potrzebę wdzięczności Bogu za możliwość Jego poznania oraz zobowiązanie do trwania przy tym świetle, którym jest Chrystus.

Zwyczaj urządzania Orszaku upowszechnił się bardzo szybko: w tym roku było ich w Polsce ok. 650 (przynajmniej tych zarejestrowanych), a uczestniczyło w nich ok. 1,2 mln ludzi. To piękne wzbogacenie przeżywania jednego z najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich.


Świąteczne spotkanie seniorów – 28 grudnia 2017 r.

Po raz drugi w Przytkowicach w okresie Bożego Narodzenia odbyło się świąteczne spotkanie starszych parafian. Miało ono miejsce we czwartek 28 grudnia. W przygotowanie spotkania włączyli się strażacy, zespół regionalny „Sami Swoi”, szkoła, młodzież z koła „Caritas”, rada sołecka, parafia i chętni mieszkańcy. W spotkaniu uczestniczyło 25 starszych mieszkańców Przytkowic, a z przygotowującymi było razem ok. 70 osób.

Spotkanie rozpoczęła o godz. 10 Msza święta odprawiona przez ks. proboszcza. W kazaniu ks. proboszcz zachęcił starszych do powierzania każdego dnia Bożej opatrzności oraz do modlitwy i ofiarowania cierpień za zbawienia świata. Szczególną scenerię liturgii tworzyła piękna, rozbudowana szopka.

Po Mszy uczestnicy spotkania przeszli do szkoły, gdzie czekały już stoły zastawione ciastami upieczonymi przez parafian. Młodzież podała kawę i herbatę. Przybyłych powitała pani dyrektor szkoły. Po chwili na rozmowy miał miejsce występ – dzieci z kl. III pod opieką swoich pań wychowawczyń zaprezentowały jasełka. Ich występ został nagrodzony brawami. Po dzieciach przyszedł czas na dorosłych – zespół „Sami Swoi” z muzykantami poprowadził wspólny śpiew kolęd.

Czas biegł szybko i nadeszła chwila zakończenia spotkania. Ks. proboszcz wyraził radość ze spotkania, podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w jego przygotowanie i zaprosił na kolejne za rok. Sądząc z zadowolenia, jakie wyrażali obecni na pewno odbędzie się ono w jeszcze większym gronie.

Czas Bożego Narodzenia to czas radości i miłości. Tą radością i miłością trzeba obdarowywać innych, do czego okazją stało się świąteczne spotkanie przytkowickich seniorów.

Wypraszaj nam łaskę głębokiej wiary!


Odpust św. Katarzyny – 25 listopada 2017 r.

W sobotę 25 listopada parafia w Przytkowicach przeżywała uroczystość odpustową ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Od powstania w XIV w. do zbudowania w latach 1948-53 obecnego kościoła przytkowicka parafia nosiła wezwanie św. Katarzyny. Obecnie jest ona drugą patronką. W dniu odpustu wielu parafian uczestniczyło w porannej Mszy świętej o godz. 7 odprawionej przez miejscowych duszpasterzy.

Główna Msza święta uroczystości czyli tzw. suma była o godz. 17. Odprawił ją i wygłosił kazanie ks. Piotr Waligóra, przewodnik pieszej pielgrzymki z Łagiewnik do Kalwarii Zebrzydowskiej. Pielgrzymka to odbywa się co roku w ostatnią niedzielę maja, a uczestniczy w niej ok. 800 osób. Na sumę ministranci i lektorzy przygotowali uroczystą asystę. Obecne były poczty sztandarowe szkoły, rzemiosła i straży pożarnej. Grała orkiestra OSP. Przybyli księża dekanatu Kalwaria.

W wygłoszonym kazaniu ks. Waligóra przypomniał najpierw, że życie człowieka na ziemi jest dążeniem do wieczności. Mamy zajmować się sprawami ziemskimi, ale przede wszystkim troszczyć się o to, co prowadzi do zbawienia. O tym dobrze wiedziała św. Katarzyna, której życiorys i męczeństwo przypomniał kaznodzieja. Jest ona naszą orędowniczką u Boga, a czczą ją także prawosławni, pod których opieką są jej relikwie.

Następnie ks. Piotr zapytał, czego św. Katarzyna nas uczy. Dziś trudno w pewnych środowiskach przyznać się do Chrystusa. Łatwiej przyznać się narzeczonym, że żyją w parze „na próbę” niż że żyją w czystości. Łatwiej, zwłaszcza w niektórych środowiskach przyznać się do opuszczania Mszy świętej i niewiary niż odwrotnie.

Katarzyna odmówiła złożenia ofiary bożkom. Dziś też czci się bożki, choć w innym znaczeniu. Wszystko jest dla ludzi, ale Bóg musi być na pierwszym miejscu. Katarzyna była blisko Boga – i my powinniśmy rozwijać naszą relację z Bogiem. Święta była gotowa na męczeństwo, bo wiedział, że Bóg zapyta ją o miłość.

W jednym z przedszkoli w piątek zorganizowano wieczorek dla rodziców, na którym podano kiełbaski. Niektórzy nie chcąc jeść mówili, że nie są głodni; a chodziło o proste powiedzenie: „ja dziś poszczę”. Trzeba być wiernym Bogu w małych sprawach, w małych sprawach umieć przyznać się do Jezusa, np. zwracając uwagę, gdy ktoś nadużywa imienia Bożego wypowiadając je bezmyślnie. Św. Katarzyna uczy nas mówienia „nie” grzechowi i współczesnym bożkom. Trzeba prosić ją, aby umacniała nas do mówienia „nie” złu.

Kaznodzieja przypomniał jeszcze, na czym właściwie polega odpust – jest to darowanie kar za popełnione winy, i zachęcił do zyskiwania odpustów. Przykład św. Katarzyny uczy nas, że można żyć blisko Boga. „Święta Katarzyno, wypraszaj nam łaską głębokiej wiary owocującej świadectwem” – zakończył ks. Piotr.

Po Komunii świętej ks. proboszcz podziękował ks. Waligórze za odprawienie Mszy świętej i wygłoszenie kazania. Podziękował także za obecność licznie przybyłym księżom. Ks. Piotr podziękował parafii Przytkowice za to, że co roku gościnnie przyjmuje uczestników majowej pielgrzymki.

Ponieważ pogoda była sprzyjająca (ciepło i sucho), odbyła się procesja z Najśw. Sakramentem wokół kościoła, która zakończyła uroczystą liturgię.


Spektakl „Kłamstwo” grupy teatralnej z Myślenic – 18 listopada 2017 r.

Dnia 18 listopada br. grupa młodzieży z Przytkowic wraz z katechetami – ks. Jarosławem Gawędą i p. Iwoną Kondelą wyruszyła do Myślenic na spektakl pt. „Kłamstwo” w reżyserii Marcina Kobierskiego. Było to nasze kolejne spotkanie z twórczością grupy teatralnej Misterium.

Sam tytuł przedstawienia – „KŁAMSTWO” – wskazywał na powagę i zadumę sztuki, lecz ku naszemu zaskoczeniu była ona pełna humoru, wartkiej akcji i jak zawsze zadziwiającej gry aktorskiej. W niektórych momentach nasza grupa zachowywała powagę, a w innych nie mogła przestać się śmiać. Spektakl miał na celu uświadomienie, że kłamstwo jest początkiem wszystkich grzechów, że budowanie życia na kłamstwie się nie opłaca, a coraz bardziej komplikuje relacje między ludzkie.

Po zakończeniu sztuki zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie z aktorami, a nasza koleżanka przekazała na ręce grupy teatralnej Misterium własnoręcznie namalowany obraz Jezusa w koronie cierniowej. W ten sposób podziękowaliśmy aktorom za wspaniałą grę, która dostarczyła nam wielu wrażeń estetycznych. Aktorzy zaprosili nas na kolejny spektakl- oczywiście będziemy!!

Późnym wieczorem szczęśliwie dotarliśmy do domów.

Ola


Wieczór papieski … „Być bratem Boga?” – 22 października 2017 r.

W niedzielne popołudnie 22 października w Zespole Szkół Nr 3 w Przytkowicach miał miejsce wieczór papieski pt. „ Być bratem Boga”. Zaproszeni mieszkańcy wsi mieli okazję obejrzeć spektakl multimedialny, w którym przedstawiono młodzieńcze losy św. Brata Alberta i św. Jana Pawła II.

Dzięki niezwykłej grze światła, słowa i muzyki widzowie przenieśli się z czasów współczesnych w czasy św. Brata Alberta i czasy św. Jana Pawła II. Życie obu świętych, choć tak odległe historycznie od siebie ma wiele wspólnych elementów. Obaj w młodości byli wrażliwymi ludźmi sztuki – pierwszy malarzem, drugi – aktorem. Obaj doświadczyli okrucieństwa i cierpienia wojny. Adam Chmielowski brał udział w powstaniu styczniowym, a Karol Wojtyła żył w czasie niemieckiej okupacji. Obaj też zetknęli się ze śmiercią. Obaj w końcu odpowiedzieli na Boże wezwanie i wybrali drogę posługi kapłańskiej. Właśnie te wątki z życia świętych stały się tematem przedstawienia przygotowanego przez młodzież naszego gimnazjum.

Pomysłodawcą multimedialnego projektu był ks. katecheta Jarosław Gawęda. W role aktorów wcielili się uczniowie klas III AB naszego gimnazjum. Zrealizować pomysł pomogły p. Jadwiga Janicka (nauczyciel j. polskiego) i p. Iwona Kondela (katechetka).


Charitas sine modo!

Pielgrzymka do Igołomii, Mogiły i Łagiewnik – 14 października 2017 r.

W sobotę 14 października br. grupa 45 przytkowickich parafian wraz z ks. proboszczem pojechała na pielgrzymkę do Igołomii, Mogiły i Łagiewnik. Pielgrzymi wyruszyli o godz. 7 sprzed parafialnego kościoła. Dzień zaczął się pogodnie, drogi były puste, więc podróż przebiegała szybko. O godz. 8 pielgrzymi dotarli do Igołomii, do muzeum św. Brata Alberta. W Igołomii Adam Chmielowski przyszedł na świat – jego ojciec Wojciech był tu naczelnikiem komory celnej.

Siostry albertynki opiekujące się muzeum zaprosiły najpierw do swojej kaplicy, w której jest obraz z Mszy beatyfikacyjnej Brata Alberta, która była w 1983 r. na Błoniach. W kaplicy pielgrzymi wysłuchali relacji o cudach poprzedzających beatyfikację i kanonizację Brata Alberta, i uczcili relikwie jego oraz współzałożycielki albertynek – matki Bernardyny Jabłońskiej. Następnie przeszli do muzeum zbudowanego na miejscu rodzinnego domu Brata Alberta. Tam obejrzeli wystawę przedstawiającą wystrój tego domu oraz obejrzeli film o świętym i o działalności albertynek i albertynów. Potem pożegnali się z siostrami, zrobili wspólne zdjęcie i wyruszyli dalej w drogę.

Droga nie było daleka, bo Igołomia jest blisko Mogiły. W Mogile (dziś w obrębie Krakowa – Nowej Huty) mieści się założony w XIII wieku klasztor cystersów. W tym klasztorze jest łaskimi słynący wizerunek Pana Jezusa ukrzyżowanego, do którego licznie pielgrzymują wierni. Po przyjeździe pielgrzymi przeszli najpierw do kościoła św. Bartłomieja. Zbudowana w XV w. drewniana świątynia służyła jako kościół parafialny dla okolicznej ludności – kościół klasztorny był bowiem objęty klauzurą. Po przejściu do klasztoru, na krużgankach i w kapitularzu pielgrzymi wysłuchali prelekcji jednego z ojców cystersów, który przybliżył dzieje zakonu i klasztoru, a także obecną jego działalność.

Głównym punktem pobytu w Mogile (i całej pielgrzymki) była Msza święta w kaplicy Cudownego Krzyża. W kazaniu ks. proboszcz nawiązał do słów umieszczonych nad krzyżem: „Charitas sine modo” – „miłość bez granic”. Na trasie pielgrzymki są trzy wizerunki Pan Jezusa – obraz „Ecce Homo” Brata Alberta, krzyż w Mogile i obraz Pana Jezusa Miłosiernego. Wszystkie one mówią o wielkiej miłości Jezusa do ludzi. Tę miłość trzeba odkryć, a następnie obdarzać miłością bliźnich. Po Mszy pielgrzymi przeszli do ogrodu, w którym przy ołtarzu polowym co roku odbywają się uroczystości odpustu mogilskiego. Jeszcze spacer wokół ogrodu, zakup pamiątek, zjedzenie kanapek i wyjazd dalej.

Do ostatniego przystanku na trasie pielgrzymki – łagiewnickiego sanktuarium Miłosierdzia Bożego pielgrzymi przybyli ok. godz. 14. Każdy miał godzinę do własnej dyspozycji, a o godz. 15 wszyscy zgromadzili się w kaplicy lub bazylice na Godziną Miłosierdzia. Pielgrzymów tego dnia było bardzo dużo – odbywał się pielgrzymka margerytek. Koronka w czasie Godziny była odmawiana nie tylko po polsku, ale i w obcych językach.

Po nabożeństwie pielgrzymi wsiedli do autobusu, by około godz. 16:30 powrócić do Przytkowic.


Parafia Przytkowice na „Rekolekcjach z Maryją” w Poroninie 21 - 28 sierpnia 2017 r.

Tradycyjnie od 7 lat dzieci i młodzież naszej parafii uczestniczą w tygodniowych rekolekcjach wakacyjnych. Tym razem wyjechaliśmy do Poronina, gdzie w grupie 49 osób przeżywaliśmy rekolekcje. Tematem, nad którym pochylaliśmy się były spotkania z Maryją, bo obecnie przeżywamy 100-lecie objawień w Fatimie oraz jubileusz koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Opiekę nad uczestnikami sprawował ks. Jan Górecki (nasz wikary, który w tym roku zakończył pracę duszpasterską w Przytkowicach i został przeniesiony do Wadowic do parafii św. Piotra), p. katechetka Iwona Kondela oraz animatorzy: Ania Kowalczyk, Monika Skrzyńska, Maciek Kawaler i grupowi Natalia Kukuła, Aleksandra Cichoń, Eryk Paleczny i Marcelina Szymańska. Pysznie gotowała nam p. kucharka – p. Celina Brózda.

A oto relacja jednego z uczestników rekolekcji:

„W czasie rekolekcji jeździliśmy na wycieczki: pływaliśmy w basenach Aquaparku w Zakopanem, wędrowaliśmy na Rusinową Polanę, Wiktorówki i Gęsią Szyjkę oraz szaleliśmy na Krupówkach. Chyba każdy uwielbiał śpiew, wieczorki pogodne i spotkania w grupach. To był czas na integrację, dlatego w czasie wolnym graliśmy w „ziemniaka” i Boningtona. Zabawa była również na dyżurach np. na zmywaku czy przy obieraniu ziemniaków. Wszyscy z wszystkimi się dogadywali, śmiali i plotkowali.

TO BYŁ NIESAMOWITY CZAS!!...

Niesamowity, bo spotykaliśmy się także z Bogiem – na codziennej modlitwie porannej i wieczornej, na Eucharystii i w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu. Był czas na ciszę, zadumę i pomyślenie o sobie i mojej relacji z Panem Bogiem…

Rekolekcje były jednym słowem ŚWIETNE! Poznałam dużo miłych i zabawnych ludzi. Chętnie pojadę na następne…”

Olka


Pożegnanie ks. Jana i powitanie ks. Jarosława – 26 sierpnia 2017 r.

Z końcem sierpnia ks. Jan Górecki zakończył posługę wikariusza w naszej parafii. Parafianie podziękowali ks. Janowi za 4 lata pracy w niedzielę 6 sierpnia na Mszy świętej o godz. 11. Ks. Jan będzie odtąd wikariuszem w parafii św. Piotra w Wadowicach.

26 sierpnia posługę wikariusza w naszej parafii rozpoczął ks. Jarosław Gawęda – neoprezbiter.


Odpust Przenajświętszej Trójcy – 11 czerwca 2017 r.

W niedzielę 11 czerwca, w uroczystość Przenajświętszej Trójcy przytkowicka parafia obchodziła swój odpust. Główna Msza święta uroczystości czyli tzw. suma została odprawiona o godz. 11:30. Przewodniczył jej ks. infułat Jakub Gil, emerytowany proboszcz parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach. Kazanie wygłosił bernardyn o. Juliusz Chłanda – tegoroczny rekolekcjonista. Po Mszy wokół kościoła przeszła procesja z Najśw. Sakramentem.

 


 

Wszelkie prawa zastrzeżone parafiaprzytkowice.pl Odwiedziło nas już 220545 osób. (Unikalne dzienne wejścia od 2012-07-01)