Schola


Trochę historii…

Był rok 1979, w czerwcu odwiedził Polskę papież Jan Paweł II, a w październiku z inicjatywy ks. proboszcza Mariana Wolaka powstała pierwsza w naszej parafii schola.

Kierownictwo muzyczne nad dziewczynami objął sam ks. proboszcz. Zadaniem scholi było chwalenie Boga śpiewem w czasie różnych nabożeństw i świąt roku liturgicznego. Grupę śpiewającą tworzyły dziewczęta ze szkoły podstawowej z klas III - VIII. W organizacji śpiewu pomagała księdzu wybrana spośród nich prezes, którą z reguły była najstarsza stażem dziewczyna. Ks. Wolak określił harmonogram i wydarzenia, w czasie których dziewczyny śpiewały. Oto on:

- święto św. Stanisława Kostki

- rocznica wyboru papieża Jana Pawła II na Stolicę Piotrową

- odpusty parafialne ku czci św. Katarzyny i Najświętszej Trójcy

- roraty

- uroczystość Bożego Narodzenia

- adoracja w czasie nabożeństwa 40-godzinnego

- adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy w Wielki Czwartek

- niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

- Boże Ciało.

Ks. proboszcz wprowadził również kilka stałych punktów w życie nie tylko scholi, ale całej liturgicznej służby ołtarza (LSO). Należą do nich:

- piesza pielgrzymka LSO do Kalwarii Zebrzydowskiej na dzień wspólnoty Ruchu Światło-Życie,

- wyjazd na Eucharystię Krzyżma Świętego w Wielki Czwartek do katedry wawelskiej,

- pielgrzymko-wycieczkę, która stanowi ukoronowanie pracy LSO po całym roku szkolnym.

Od tamtej pory (tj. od 1979 r.) przez scholę parafialną przeszło wiele pokoleń naszych młodych parafianek.


Obecnie…

Obecnie schola parafialna nosi nazwę chóru szkolno-parafialnego DoMiSol. Chórem opiekują się od strony organizacyjnej p. katechetka Iwona Kondela, natomiast od strony muzycznej p. organista Stanisław Serwin. W występach chóru pomagają, grając na instrumentach bracia Piotr i Gabriel Łężniak. Do grupy należy 21 osób – są to uczennice szkoły podstawowej i gimnazjum.

Do obowiązków scholi należy śpiew na coniedzielny Mszy świętej o godz. 9. 00 oraz oprawa muzyczna ważnych uroczystości parafialnych (odpusty parafialne, I Komunia Święta, bierzmowanie, Święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc czy Orszak Trzech Króli).

Chór współpracuje z kółkiem teatralnym działającym przy szkole w Przytkowicach, którym opiekuje się p. Jadwiga Janicka. Wspólnym dziełem obu grup jest organizowanie wieczorów – papieskiego (w październiku) i kolędowego (w styczniu). Na wieczorki zapraszani są mieszkańcy Przytkowic. Stałym elementem wieczorków jest wspólny śpiew kolęd czy pieśni papieskich.

Spotkania chóru odbywają się w czwartki o godz. 16 w kościele lub salce katechetycznej.

  


Wszelkie prawa zastrzeżone parafiaprzytkowice.pl Odwiedziło nas już 443656 osób. (Unikalne dzienne wejścia od 2012-07-01)