Schola

Trochę historii…

Był rok 1979, w czerwcu odwiedził Polskę papież Jan Paweł II, a w październiku z inicjatywy ks. proboszcza Mariana Wolaka powstała pierwsza w naszej parafii schola.

Kierownictwo muzyczne nad dziewczynami objął sam ks. proboszcz. Zadaniem scholi było chwalenie Boga śpiewem w czasie różnych nabożeństw i świąt roku liturgicznego. Grupę śpiewającą tworzyły dziewczęta ze szkoły podstawowej z klas III - VIII. W organizacji śpiewu pomagała księdzu wybrana spośród nich prezes, którą z reguły była najstarsza stażem dziewczyna. Ks. Wolak określił harmonogram i wydarzenia, w czasie których dziewczyny śpiewały. Oto on:

- święto św. Stanisława Kostki

- rocznica wyboru papieża Jana Pawła II na Stolicę Piotrową

- odpusty parafialne ku czci św. Katarzyny i Najświętszej Trójcy

- roraty

- uroczystość Bożego Narodzenia

- adoracja w czasie nabożeństwa 40-godzinnego

- adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy w Wielki Czwartek

- niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

- Boże Ciało.

Ks. proboszcz wprowadził również kilka stałych punktów w życie nie tylko scholi, ale całej liturgicznej służby ołtarza (LSO). Należą do nich:

- piesza pielgrzymka LSO do Kalwarii Zebrzydowskiej na dzień wspólnoty Ruchu Światło-Życie,

- wyjazd na Eucharystię Krzyżma Świętego w Wielki Czwartek do katedry wawelskiej,

- pielgrzymko-wycieczkę, która stanowi ukoronowanie pracy LSO po całym roku szkolnym.

Od tamtej pory (tj. od 1979 r.) przez scholę parafialną przeszło wiele pokoleń naszych młodych parafianek.

Obecnie…

Obecnie scholą parafialną opiekuje się od strony organizacyjnej p. katechetka Iwona Kondela, natomiast od strony muzycznej p. organista Stanisław Serwin. Do grupy należy 30 osób – są to uczennice szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum.

Zakres działał scholi został poszerzony o coniedzielny śpiew na Mszy świętej o godz. 9 oraz udział w konkursach muzycznych. W tej ostatniej dziedzinie schola od lat odnosi spore sukcesy. Można tu wspomnieć chociażby ubiegłoroczne I miejsce w konkursie kolęd i pastorałek, czy III miejsce w przeglądzie pieśni i piosenek religijnych w ramach XIII DNI PAPIESKICH w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Najnowszą inicjatywą scholi parafialnej jest organizacja wieczorów – kolędowego (w styczniu) i papieskiego (w kwietniu) przy współpracy z kółkiem teatralnym działającym w przytkowickim gimnazjum, którym opiekuje się p. Jadwiga Janicka. Na wieczorki zapraszani są mieszkańcy Przytkowic. Stałym elementem wieczorków jest wspólny śpiew kolęd czy pieśni papieskich.

Schola angażuje się również w życie naszej miejscowości poprzez udział w ważnych wydarzeniach lokalnych, między innymi otwarcie Szlaku Papieskiego czy występy na uroczystości z okazji Święta Edukacji Narodowej.

Spotkania scholi odbywają się w środy i piątki godz. 16 w kościele lub salce katechetycznej. 


Wszelkie prawa zastrzeżone parafiaprzytkowice.pl Odwiedziło nas już 145379 osób. (Unikalne dzienne wejścia od 2012-07-01)